המדריך השלם לבית המשותף

כעשרים שנה אני עוסק בתחום הבתים המשותפים מכל היבטיו. צברתי נסיון רב בתחום. למדתי אותו דרך אלפי תיקים של לקוחות, דרך עשרות אלפי שאלות באינטרנט, דרך קריאה ודרך החיים עצמם, כי גם אני חי את חיי עם משפחתי בדירות בבתים משותפים.

תחום הבתים המשותפים נוגע (כמעט) לכולנו.

בעבר הוא לא העסיק אותנו הרבה. הבית המשותף הישן, זה של שנות השישים, השבעים ואפילו השמונים, היה פשוט והתנהל "מעצמו". הוא היה בסיסי מאוד, הרכוש המשותף היה דל יחסית, קל לתחזוק, רמת החיים הייתה אחרת ובל נשכח ? בעבר היינו גם מעט יותר נחמדים זה לזה ("ערבים זה לזה"…) ו"המשפטנות" טרם שלטה בחיינו.

היום המצב שונה בתכלית. תחזוקת הבית המשותף החדש וניהולו אינם עוד עניין של מה בכך. הם גוזלים זמן רב, מצריכים ייעוץ מקצועי שוטף, התמודדות מול ספקים ונותני שירותים, גביית כספים, עריכת מ?אזנים, חתימה על הסכמים ומה לא. בדיוק כמו לנהל עסק, זו כבר עבודה של ממש, עם אחריות רבה ולעתים גם עם לא מעט כפיות טובה. המעבר לתחזוקה חיצונית בתשלום הוא אכן תופעה שמתרחבת והולכת; זה טבעי וכך יהיה ביתר שאת גם בעתיד, אולם ועד הבית לא ייעלם, גם לא בעוד שנים רבות, משום שרק נציגות פנימית מקרב בעלי הדירות עצמם שומרת על קניינם של בעלי הדירות.

גם סכסוך בבית משותף שונה, מהותית, מסכסוכים אחרים. הצדדים נשארים באותו בית וממשיכים לחיות זה לצד זה בקרבה פיזית מתמדת. לכן גם "ניצחון" בסכסוך כלשהו אינו פותר "סופית" את הבעיה ולעתים רק מחריף אותה. יש אי-בהירות רבה כמעט בכל סוגיה והבעיות קשות. הן אף פעם אינן בעיות "קטנות". גם דברים שנראים למתבונן מהצד כפעוטים או שוליים, אינם כאלה כאשר הם נוגעים לנו, לתוך הבית פנימה, לחיינו בד' אמותינו.

המדריך השלם לבית המשותף הוא ספר חובה לדיירים, לוועדי בתים, למתחזקים, חברות ניהול, קבלנים, יזמי תמ"א 38 ועוד ? כיצד להתנהל בחיי היומיום זה מול זה בבית המשותף.  זהו ספר לשימוש מעשי, יומיומי, שכתוב בשפה קלה וברורה ומספק פתרונות פשוטים ויעילים לכל שאלה בחיי הבית המשותף: מותר להאכיל חתולי רחוב ברחבי הרכוש המשותף? מותר למנגל או לעשן בחצר או במרפסת? מותר לקזז דמי ועד אם לא מתפקד הועד או אינו מספק קבלות? כיצד מחשבים את דמי הועד? מה ההבדל בין שיפוץ לשיפור? מה היתרונות של תמ"א 38 וממה צריך להיזהר? איך מבצעים הרחבה והאם בניה על הגג היא הרחבה? ועוד ועוד.

ראיון של עפר ב Ynet  בנושא בתים משותפים ואיך מתגברים על חילוקי דעות בין הדיירים:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4523520,00.html

לרכישת הספר פנו אלי 050-5255266

המדריך השלם לבית המשותף

כתיבת תגובה